از کجا شروع کنم؟بیت‌کوین

چگونه بیت‌کوین ماین کنیم؟

نکات و آموزه‌های اولیه در رابطه با استخراج بیت‌کوین

در سیستم مالی سنتی دولت ها به هنگام نیاز می‌توانند به راحتی پول بدون پشتوانه چاپ کنند. اما در “بیت‌کوین” پول اصلا چاپ نمی‌شود بلکه کامپیوتر‌هایی در سرتاسر جهان در حال رقابت برای «ماین» یا «استخراج»(به انگلیسی: Mine) کردن آن هستند.

استخراج چگونه صورت می گیرد؟

مردم در هر زمانی از طریق شبکه بیت‌کوین به یکدیگر پول ارسال می کنند، اما هیچ کس نمی‌تواند این تراکنش‌ها را ردگیری کند مگر اینکه کسی تمام این تراکنش هارا ثبت و ضبط کند! که این کار تقریبا غیر ممکن است.
شبکه بیت‌کوین تمام تراکنش‌های انجام شده در یک مدت زمان مشخص را در لیستی به نام “بلاک”(به انگلیسی: Block) جمع آوری می‌کند. وظیفه “ماینر” تایید این تراکنش‌ها و یادداشت آن‌ها در دفتر مرجع است.

ساخت هش

دفتر مرجع توزیع شده(به انگلیسی: Distributed Ledger) لیست بلند بالایی از بلاک‌ها است که به اسم “بلاکچین”(به انگلیسی: Blockchain) شناخته می‌شود. از بلاکچین می‌توان برای پیگیری هر تراکنشی که بین آدرس‌های مختلف بیت‌کوین که در هر قسمت از شبکه انجام شده استفاده کرد.

هر زمان که ساخت یک بلاک جدید از تراکنش‌ها تمام شود آن بلاک به بلاکچین اضافه می‌شود. این کار باعث می‌شود تا لیست بسیار بلند بالایی از همه تراکنش‌هایی که تاکنون در شبکه صورت گرفته است ساخته شود. همچنین به طور مداوم لیست به روز شده‌ای از بلاک‌چین به همه افرادی که در آن سهیم بوده‌اند داده می‌شود تا کسی نتواند به صورت خودمختار در بلاکچین تغییر ایجاد کند

.
اما دفتر مرجع باید قابل اعتماد باشد، و همه‌ی این اطلاعات به صورت دیجیتالی نگهداری می‌شود.

سوال اینجاست که ما چگونه می‌توانیم مطمئن باشیم که این اطلاعات بدون دستکاری باقی می‌مانند؟ در اینجا نقش ماینر مشخص می‌شود.


وقتی بلاکی از تراکنش‌ها کامل می‌شود، ماینر‌ها پردازش‌هایی بر روی آن انجام می‌دهند. ماینر‌ها به اطلاعات درون بلاک، فرمول‌های ریاضی و محاسباتی اضافه می‌کنند و آن را به چیز دیگری تبدیل می‌کنند.

چیزی که حالا به دست آمده «بلاک پردازش شده» می‌باشد و بسیار کوتاه‌تر و ساده‌تر شده است، به ظاهر توالی تصادفی از اعداد و حروف است که به عنوان “هش”( به انگلیسی: Hash)شناخته می‌شود. هش در لحظه‌ای که بلاک به اتمام می‌رسد به همراه بلاک و در پایان بلاک در بلاکچین ذخیره می‌شود.

هش‌ها خاصیت جالبی دارند، ساخت هش از مجموعه‌ای از اطلاعات مانند بلاک بیت‌کوین کار راحتی است. اما عملا غیرممکن است که با نگاه کردن به یک هش بتوان فهمید که چه اطلاعاتی درون آن وجود دارد. اگر چه ساخت هش از حجم عظیمی از اطلاعات کار بسیار راحتی است، اما هر هش منحصر بفرد است اگر حتی یک کاراکتر از بلاک بیت‌کوین تغییر کند، هش آن کاملا تغییر خواهد کرد.

ماینرها فقط از تراکنش‌های موجود در بلاک برای ساخت هش استفاده نمی‌کنند، بلکه از اطلاعات دیگری نیز استفاده می‌کنند. یکی از این اطلاعات، هش(کوچک شده‌ی مقداری اطلاعات) بلاک قبلی که در بلاکچین ذخیره شده است، می‌باشد.
این امر که هش هر بلاک با استفاده از هش بلاک قبل ساخته شده است باعث ایجاد یک نوع مهر و موم دیجیتالی می‌شود، بدین طریق بلاک فعلی و بلاک‌های بعدی آن از لحاظ سلامت(به این معنی که دستکاری هایی جهت سودجویی در بلاک انجام نشده) تائید می‌شوند.

اگر کسی بخواهد با تغییر اطلاعات بلاکی که در بلاکچین ذخیره شده تراکنشی را جعل کند، هش آن بلاک تغییر می‌کند. اگر کسی اصالت بلاک را بررسی کند به این نکته پی خواهد برد که هش بلاک فعلی با هش بلاک قبلی تفاوت دارد و بدین طریق بلاک جعلی شناسایی می‌شود.
به دلیل اینکه هش هر بلاک برای ساخت هش بلاک‌های بعدی نیز استفاده می‌شود، دستکاری یک بلاک باعث می‌شود که بلاک‌های بعد از آن نیز هش اشتباه داشته باشند. و در نتیجه می‌توان گفت با دستکاری یکی از بلاک‌های بلاکچین، تمامی بلاک‌های بعدی دچار مشکل خواهد شد.

رقابت بر سر سکه‌ها

تمام ماینر‌ها برای مهر و موم کردن بلاک‌ها با یکدیگر رقابت می‌کنند، این کار به کمک نرم‌افزار ویژه‌ای که برای ماین کردن بلاک‌ها نوشته شده انجام می‌گیرد.
هر زمان که کسی بتواند هش یک بلاک را بدست بیاورد و آن را به شبکه اضافه کند، به عنوان پاداش ۲۵ بیت‌کوین دریافت می‌کند. در همین حال بلاکچین آپدیت می‌شود و تمام ماینر‌های موجود در شبکه از آن با خبر می‌شوند، در واقع پاداش داده شده انگیزه ماینر‌ها برای ادامه ماین کردن است.


مشکل این است که ساخت هش از مجموعه‌ای از اطلاعات کار راحتی است، کامپیوتر‎ها این کار را به خوبی انجام می‌دهند. به همین دلیل شبکه بیت‌کوین مجبور است کار را سخت‌تر کند در غیر اینصورت همه می‌توانند هزاران هش بسازند و سکه‌های زیادی دریافت کنند و همه بیت‌کوین‌ها تنها در چند دقیقه تمام شود!

پروتکل بیت‌کوین با معرفی «اثبات کار»(به انگلیسی: Proof of Work) عمدا پروسه ساخت هش را سخت‌تر می‌کند تا همه‌ی بیت‌کوین‌ها به صورت یکجا استخراج نشود. چون در صورتی که این اتفاق بیافتد باعث مشکلاتی از جمله بی‌ثباتی بازار این رمزارز و مسائل دیگری می‌شود.

همچنین پروتکل بیت‌کوین هش قدیمی را قبول نمی‌کند، این پروتکل تقاضا می‌کند تا هش به شکل خاصی باشد، به عنوان مثال باید تعداد مشخصی عدد صفر در ابتدای آن وجود داشته باشد. به هیچ طریق ممکن نیست که قبل از ساخت یک هش بتوان حدس زد که آن هش چه شکلی خواهد بود.

قرار نیست که ماینر‌ها دخالتی در اطلاعات مربوط به تراکنش‌های بلاک داشته باشند، اما آن‌ها باید اطلاعاتی را که استفاده می‌کنند برای ایجاد هش‌های متفاوت تغییر دهند.این کار توسط داده تصادفی دیگری به نام “Nonce” انجام می گیرد.

از این داده در کنار داده‌های مربوط به تراکنش‌ها برای ایجاد هش استفاده می‌شود. اگر هش فرمت لازم را نداشته باشد، Nonce تغییر می‌کند و کل پروسه به دست آوردن هش از اول شروع می‌شود. ممکن است برای پیدا کردن Nonce مناسب تلاش‌های زیادی انجام شود، و همه ماینر‌ها موجود در شبکه در حال رقابت برای انجام این کار هستند و به این دلیل است که به آن‌ها پاداش داده می‌شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به چگونگی کارکرد تراکنش‌های بیت‌کوین به مقاله بعدی مراجعه فرمایید.

شما می‌توانید سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]
برچسب ها

‫۱۳ نظرها

 1. سلام
  من قصد شروع با سرمایه حدود ۴۰-۵۰ میلیون دارم
  برق صنعتی حدود ۲۰۰ آمپر به همراه اینترنت موجود هست
  پیشنهاد دستگاه و براورد سود و هزینه و مدت زمان برگشت سرمایه رو لطف میکنین
  سپاس

  1. سلام . اگه قصدتون استخراج BTC هستش بنده S9J و S11 رو پیشنهاد میکنم .
   با بودجه شما تقریبا میشه ۴ عدد S9J تهیه کرد که هر کدام از دستگاه ها با قیمت و سختی شبکه امروز روی بیتکوین ماهیانه ۱۱۶ دلار هستش و هر دستگاه هم ماکسیموم ۸ تا ۱۰ امپر برق مصرف میکنه

   1. سلام
    ماینینگ کردن با ماینر چجوریه اگه میشه منم راهنمایی کنید ممنون
    منظورم کدوم دستگاه بهتره حداقل تعداد ماینر و میزان برق مصرفی

 2. سلام
  من با برق کشاورزی ۵۰ kw چه ماینری میتونم استفاده کنم و چه بازدهی برام خواهد داشت؟
  با نهایت هزینه ۱۰ تا ۱۵ تومن
  لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام
   میتونید دو عدد دستگاه s9 تهیه کنید که روی ماین بیتکوین با سختی شبکه و قیمت امروز ماهیانه ۷۵ دلار به ازای هر دستگاه بهتون درآمد میده و یا دستگاه s11 تهیه کنید که با سختی شبکه و قیمت امروز ماهانه ۱۰۵ دلار بهتون درآمد میده . در صورت تمایل به ماین الت کوین ها با حدود قیمت ۲۰ میلیون تومان میتونید یه ریگ با درآمد ماهیانه ۸۲ دلار با قیمت امروز تهیه کنید .

 3. سلام
  ببخشید با توجه به هزینه پایین برق کشاورزی که در اختیار دارم برای شروع بهترین پیشنهادی که میتونید بدید چی هست .
  با سرمایه ای معادل ده میلیون تمن
  سپاس

  1. سلام
   برق کشاورزی هزینه پایینی دارد ولی معمولا آمپر بالا داده نمیشه . شما لطفا بفرمائید چند آمپر برق در اختیار دارید که بنده دقیق بتونم راهنماییتون کنم

 4. سلامی خسته نباشید
  برای شروع کار و انجام ماین چه استخرهای ب نظرتون بهتره و اینکه سیاست این شرکت در قبال پرداخت بیت ب ولت بعد از انجام ماین چگونست؟ بعضی ها میگن مثلا فلان استخر تا ۱۰۰ دلار بیت ماین نکنید ب شما مبلغی واریز نمیکنه و اینکه این ۱۰۰ دلار فقط برای اولین باره یا همش باید تا سقف ۱۰۰ دلار برسی ک بهتون بدن
  و ممنون میشم استخر های موجود تو دنیا رو بر این اساس هم ارزیابی کنید تا کسانی مثل بنده ک این اطلاعات رو ندارند در جریان قرار بگیرند
  با تشکر از سایت خوبتون

  1. دوست من سلام
   استخر های معتبر زیادی برای استخراج بیتکوین وجود دارند ولی نکته ای که هستش اینه که این استخر ها همگی یک minimum payout مشخص دارند . به طور مثال استخر antpool که از استخر های معتبر هست حداقل میزان پرداختی ۰٫۰۵ بیتکوین دارد . به این معنی که تا زمانی که این میزان رو استخراج نکنید به کیف پولتون ارزی واریز نمیشه . توی این استخر این میزان قابل افزایشه ولی قابل کاهش نیست . میتونید minimum payout استخر های مختلف رو قبل از استخراج بررسی کنید . موردی که در نهایت وجود داره اینه هرچقدر تعداد پرداختی های شما بیشتر باشه کارمزد بیشتری هم پرداخت میکنید . موفق باشید

   1. سلام وقتتون بخیر.
    از توضیحاتتون ممنون، فقط یه سوالی برای من پیش اومد. این minmum payout همیشه پیش اون pool میمونه؟! یعنی اگر بخوایم یروزی کلاً از اون pool بریم اون حداقل میزان پرداختی اونجا میمونه؟!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن