از کجا شروع کنم؟بیت‌کوین

تراکنش‌های بیت‌کوین چگونه کار می‌کنند؟

طریقه‌ی انجام تراکنش‌های بیت‌کوین در شبکه‌ی بلاکچین و اجزاء تشکیل دهنده‌ی یک تراکنش

تراکنش‌های بیت‌کوین به کیف‌پول‌های دیجیتال ارسال و دریافت می‌شوند و برای امنیت بیشتر به صورت دیجیتالی امضاء می‌شوند. همه کسانی که روی شبکه هستند می‌توانند درباره تراکنش‌ها مطلع شوند و تاریخچه یک تراکنش به دلیل اینکه بر روی بلاکچین ذخیره شده است تا روزی که ساخته شده قابل پیگیری است. اگر به بیت‌کوین به عنوان یک نوع سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنید و در انتظار بالا رفتن قیمت این رمزارز هستید نگه داشتن مقداری بیت‌کوین عالیست ولی هدف اصلی این ارز دست به دست شدن و به اصطلاح خرج شدن آن است. پس بیایید به این بپردازیم که بیت‌کوین چگونه خرج می شود و تراکنش ها چگونه کار می کند.

 

بیت‌کوینی وجود ندارد، به بایگانی تراکنش‌ها فکر کنید!

مسئله جالب در بیت‌کوین این است که نه تنها هیچ‌جا وجود خارجی ندارد بلکه حتی روی هارد درایو شما هم نیست! وقتی درباره کسی که بیت‌کوین دارد صحبت می‌کنیم در واقع آن شخص فقط یک آدرس از شبکه بیت‌کوین را دارد که اجازه دسترسی مقدار بیت‌کوینی که در آن آدرس وجود دارد را به او می‌دهد، درست مانند موقعی که مقداری دلار یا یورو در حساب بانکی خود نگهداری می‌کنید، شما نمی‌توانید پولی که در آن حساب دارید را ببینید ولی می‌گویید «مقداری پول در حساب بانکی خود دارم.» در بیت‌کوین هم اینطور است، شما بیت‌کوین را به صورت فیزیکی نمی‌بینید ولی مالک آن هستید.

در واقع، وقتی یک تراکنش انجام می‌شود اطلاعات آن در آدرس‌های مختلف ثبت می‌شود و باعث می‌شود موجودی این آدرس‌ها تغییر کند و کم یا زیاد شود. هر تراکنشی که تاکنون صورت گرفته در یک دفتر ثبت عمومی وجود دارد که به آن بلاکچین گفته می‌شود. اگر می‌خواهید از مقدار بیت‌کوین موجود در آدرس خاصی سر در بیاورید باید بگوییم این اطلاعات در آن آدرس وجود ندارد و شما باید در بلاکچین پیگیری کنید. برای اینکار می‌توانید آدرس مورد نظر را در این سایت و یا امثال آن جستجو کنید.

 

یک تراکنش به چه صورت کار می‌کند؟

فرض کنید آلیس می خواهد به باب مقداری بیت‌کوین بفرستد، این تراکنش سه قسمت خواهد داشت:

یک ورودی. این یک سابقه(رکورد) از یک آدرس بیت‌کوین است که در ارسال بیت‌کوین ها به آلیس مورد استفاده قرار گرفته بوده است.

یک مقدار(مبلغ). این مبلغ بیت‌کوینی است که آلیس در حال فرستادن به باب است.

یک خروجی. این آدرس بیت‌کوین باب است.

 

چگونه ارسال می‌شود؟

برای ارسال بیت‌کوین شما دو چیز لازم دارید: یک آدرس بیت‌کوین و کلید شخصی.

یک آدرس بیتکوین به صورت تصادفی ساخته می‌شود و از یک سری ترتیب حرفی و عددی تشکیل شده است. کلید شخصی یک ترتیب دیگر از اعداد و حروف است ولی بر خلاف آدرس بیت‌کوین باید به صورت مخفی نگهداری شود.

لازم به ذکر است که هر کسی که کلید شخصی شما را داشته باشد، صاحب بیت‌کوین‌های شما به حساب می‌رود. پس در نگه‌داری محرمانه از آن کوشا باشید.

فکر کنید آدرس بیت‌کوین شما یک صندوق سپرده با درب شیشه‌ای است. همه می‌توانند ببینند که چه چیزی داخل صندوق شماست ولی فقط به وسیله کلید شخصی شما باز می‌شود و تنها شما اجازه‌ی دسترسی به محتویات آن را دارید.

وقتی آلیس می‌خواهد برای باب بیت‌کوین بفرستد از کلید شخصی خود استفاده می‌کند تا یک پیام را که شامل ورودی(منبع تراکنش بیت‌کوین)، مبلغ، و خروجی(آدرس باب) است را امضا کند.

او این پیام را از کیف‌پول خود به شبکه بزرگتری در بیت‌کوین(بلاکچین بیت‌کوین) ارسال می‌کند، از آنجا ماینر‌ها(استخراج‌گر‌ها) این تراکنش را صحت سنجی می‌کنند و در یک بلوک از تراکنش‌ها قرار می‌دهند و شروع می‌کنند به حل کردن آن.

 

چرا بعضی مواقع تایید تراکنش‌ها کمی طول می‌کشد؟

چون تراکنش شما باید به وسیله ماینرها صحت سنجی شود و این پروسه ممکن است بعضی وقت‌ها کمی به طول انجامد. طبق پروتکل فعلی بیت‌کوین هر بلاک ۱۰ دقیقه طول می‌کشد تا بسته شود. بعضی از دارندگان درگاه‌های بیت‌کوین(مثل یک کافی شاپ که به درگاه بیت‌کوین مجهز است) صبر می‌کنند تا تراکنش شما تایید شود پس ممکن است پرداخت شما کمی بیشتر طول بکشد. در مقابل بعضی دیگر از کسانی که از درگاه‌های بیت‌کوین استفاده می‌کنند منتظر تایید نمی‌مانند و به مشتری‌های خود اعتماد می‌کنند. گفتنی است که این روش در پرداخت‌هایی با مبلغ کم رایج‌تر است چون احتمال کلاه‌برداری زیاد نیست.

 

اگر مبلغ ورودی و خروجی با هم متفاوت باشند چه اتفاقی می افتد؟

از آنجایی که بیت‌کوین‌ها فقط به صورت رکورد‌هایی(سوابقی) از تراکنش ثبت می‌شوند در نتیجه با تراکنش‌های متفاوت زیادی روبرو خواهیم شد که متصل به آدرس مربوط به خود هستند.

در نظر بگیرید که جین به آلیس دو عدد بیت‌کوین فرستاده است، فیلیپ سه عدد بیت‌کوین برایش فرستاده و لیلی یک بیت‌کوین فرستاده، همه این انتقالات به صورت تراکنش‌های مختلف و در زمان‌های مختلف انجام شده است.

این تراکنش‌ها به صورت اتوماتیک در کیف‌پول آلیس برای تشکیل شش بیت‌کوین ادغام نمی‌شوند بلکه به صورت رکورد‌هایی از تراکنش‌های متفاوت در آنجا قرار می‌گیرند. با این کار می‌توان به جزئیات تک تک تراکنش‌ها دسترسی داشت.

آلیس تصمیم می‌گیرد برای باب بیت‌کوین بفرستد، ولی مبلغ مناسب و دقیقی از مقداری که می‌خواهد بفرستد در تراکنش‌های کیف پولش وجود ندارد؛ در این صورت کیف‌پول بیت‌کوین آلیس تلاش می‌کند مبلغ‌های متفاوت در تراکنش‌های داخل خودش را جمع بزند تا به مبلغ مورد ارسال یا بالاتر از آن برسد.

مثلا در نظر بگیرید آلیس می‌خواهد یک و نیم بیت‌کوین ارسال کند، اگر مبلغ به دست آمده بیشتر از میزان ارسال باشد، آن مبلغ به شخص مورد نظر ارسال می‌شود ولی مقدار اضافی انتقال یافته به عنوان بقیه پول به آلیس مرجوع خواهد شد.

این اتفاق برای این می‌افتد که کسی نمی‌تواند یک تراکنش را به تعدادی تراکنش کوچکتر تبدیل کند و باید یک تراکنش را به صورت تمام خرج کند و در عوض بقیه پول خود را دریافت کند. درست مثل وقتی که شما نمی‌توانید به صورت آنی یک اسکناس صد دلاری را به دو اسکناس پنجاه دلاری تبدیل کنید و باید آن را به فروشنده بدهید تا بقیه پول شما را به شما بازگرداند.

برگردیم به آلیس، طبق تعاریف گفته شده او برای اینکه بتواند یک و نیم بیت‌کوین به باب ارسال کند باید دو بیت‌کوینی که از جین گرفته بود را به او بفرستد و بقیه‌اش را پس بگیرد.

در نتیجه جین ورودی است، و باب خروجی. ولی مقدار قابل ارسال یک و نیم بیت‌کوین است پس کیف‌پول آلیس برای این تراکنش دو خروجی تعریف می‌کند، یک و نیم بیت‌کوین برای باب ارسال می‌شود و نیم بیت‌کوین(بقیه پول) به آدرس جدید در کیف‌پول آلیس ارسال می‌شود.

آیا هزینه تراکنشی وجود دارد؟

در بعضی مواقع بله، ولی همیشه نه. هزینه انتقالات براساس عوامل مختلفی محاسبه می‌شود. بعضی از کیف‌پول‌ها به شما اجازه می‌دهند به صورت دلخواه هزینه انتقال را تعیین کنید. هر مقدار پولی که به وسیله گیرنده دریافت نشود و به عنوان بقیه پول باز گردانده نشود به عنوان اجرت یا دستمزد یاد می‌شود. این مبلغ به یکی از ماینر‌های خوش شانس شبکه که آن بلوک را محاسبه کرده باشد اختصاص داده خواهد شد.

آیا امکان رسید گرفتن وجود دارد؟

سیستم بیت‌کوین طوری طراحی شده است که به صورت پیش‌فرض این قابلیت وجود ندارد و تقریبا نیازی به آن نیست، ولی در آپدیت ۰٫۹ تغییراتی در سیستم پرداخت به وجود آمد که باعث کاربر پسندتر شدن طریقه‌ی استفاده از بیت‌کوین شده است.

شرکت‌های پردازش پرداخت مثل BitPay همچنین قابلیت‌های پیشرفته‌تری از پرداخت ساده با بیت‌کوین را در اختیار کاربران می‌گذارند از جمله ارائه رسید و وب‌پیج‌های تاییدیه سفارشات.

چطور می‌توانیم فقط قسمتی از یک بیت‌کوین را ارسال کنیم؟

بیت‌کوین‌ها قابلیت تقسیم‌پذیری دارند. یک ساتوشی یکصد میلیونیوم یک بیت‌کوین است و شما قادر خواهید بود تراکنش هایی به کوچکی ۵۴۳۰ ساتوشی را انجام دهید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با فروش بیت‌کوین به مقاله بعدی مراجعه فرمایید.

شما می‌توانید سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

 

 

 

[تعداد: 3    میانگین: 3.7/5]
برچسب ها

‫۲۴ نظرها

 1. سلام
  من میخوام مقداری ساتوشی برای کسی ارسال کنم ولی با این اخطار مواجه میشم؟
  Uneconomical UTXO requested [type: 2 (limit 11200), txOut.val: 7978, required: 82691]
  منظورش چیه؟
  اولین باره که میخوام ارسال کنم ولی نمیشه..

  1. سلام، لطفا جزئیات تراکنشتون رو بفرمایید. مثلا چه مقدار می‌خواید ارسال کنید و کارمزد رو چقدر تایین کردید.

 2. سلام من مقداری بیت کوین خرید کردم و فردی که از اون بیت کوین رو خریدم میگه انتقال ثبت شده
  ولی هنوز ولت من مقدارش صفر هستش لطف راهنمایی کنید

  1. سلام. احتمالش هست که هنوز تراکنش شما تایید نشده باشه.(مثل بانک‌ها که تراکنش زده میشه ولی طول می‌کشه تا پول تو حساب بشینه). شما می‌تونید به اون کسی که برای شما ارسال کرده بگید تا آدرس تراکنش رو با استفاده از یکی از بلاکچین اکسپلوررها براتون بفرسته تا خیالتون راحت بشه مقداری.

 3. سلام. من از کیف پول لاکچین به یک ادرس دوبار قبلا پول ارسال کردم و تایید شد . اما الان به همون ادرس پول فرستادم اما تایید نمیشه و نوشته Unconfirmed transaction . جکار کنم ؟ آیامبلغ به کیف پولم برگشت داده میشه ؟

  1. سلام. تراکنش شما هنوز تایید نشده. یکی از دلایلش می‌تونه شلوغی این روزهای شبکه باشه، یکی از دلایل دیگه‌ش اینه که شاید کارمزد تراکنش خودتون رو از یک حدی کمتر تعیین کرده باشید. چه مدت صبر کردید و تایید نشده تراکنشتون؟

 4. سلام.
  یه سوال داشتم. ممنون میشم اگر پاسخ بدید. مرسی

  فرض کنید یک مرکز خیریه بین المللی فعال در حوزه آموزش افراد کم برخوردار یک کیف پول دیجیتالی داشته باشه و دیگران بخوان به حساب اون پول واریز کنند و در کمپین های اون مشارکت کنند. آیا مشارکت کنندگان حتما باید اول برن ارز دیجیتال بخرن بعد به کیف این موسسه واریز کنند؟

  در واقع سوالم اینکه آیا میشه به یک کیف پول دیجیتالی ارزهای غیر دیجیتالی هم واریزی کرد؟

  1. سلام. بله، اول باید رمزارز خریداری بشه تا بتونید برای اونا ارسال کنید. مثل بیت‌کوین اتریوم یا هر رمزارز دیگه‌ای

 5. دوستان ممنون میشم اگه راهنمایی کنید
  وقتی بیت کوین خریده میشه چه چیزی وارد والت میشه؟ منظورم اینه که استانداردش چیه؟ مثلا نرم افزار والت یا سایت والت و یا سخت افزار والت چی دریافت میکنه , یه کد یا چیز دیگه؟ و اعتبارش کجاست؟
  استانداردش برای من مفهموم نیست
  سوال من اینه که در مفهوم والت, نوشته شده کلید خصوصی برای رمزنگاری مانند بیت کوین داخلش ذخیره می‌شه. حالا این کد چیه و کجا وارد میشه یعنی پذیرفته شده کجاست که اثبات وجود مبلغ بیت کوین وجود داره و معلوم بشه؟

  1. سلام دوست من. وقتی شما بیت‌کوین رو می‌خرید در اصل با استفاده از حساب کاربری شما در بلاکچین(کلید خصوصی و کلید عمومی)، یک تراکنش ساخته میشه و تعیین می‌کنه که آدرس کیف‌پول شما X مقدار رمزارز بیت‌کوین توش هست. در واقع اکثر کیف‌پول‌هایی که ما استفاده می‌کنیم فقط یک UI و درگاه هستند برای انجام فعل و انفعالاتی در بلاکچین. همه‌ی‌ اطلاعات شما در بلاکچین ثبت میشه و چیزی توی کیف‌پول شما نمی‌مونه، چه کیف‌پول شما سخت‌افزاری باشه، چه نرم‌افزاری. بخاطر همین هست که اگر شما کلید خصوصی خودتون رو داشته باشید می‌تونید از هر جای دنیا و به وسیله‌ی هر کامپیوتری که به اینترنت دسترسی داره به آدرس بیت‌کوین خودتون در بلاکچین دسترسی داشته باشید.

  1. لطفا بیشتر توضیح بدید. برای جلوگیری از انتقال BTC یعنی چی؟ آدرس چی رو، کجا اشتباه وارد کردید؟

 6. با سلام بنده شروع به ماینینگ کردم هش ریتم نشون میده نمودارشم نشون میده اما خاستم ببینم کی بیت کوین استخراج شده رو نشونش میده هنوز صفر نشون میده ینی باید برسه به مینیم۰٫۰۵ تا نشونش بده یا مشکلی براش پیش اومده?مینیممشو عوض کنم بشه ۰٫۰۰۱؟؟

  1. سلام

   بستگی به استخری که توش ماین می‌کنید داره، ولی می‌تونید مقدار خاصی رو مشخص کنید تا وقتی به اون مقدار رسید براتون ارسال کنه.

 7. سلام من با استفاده از crypto tab بیت کویین استخراج کردم الان برای فروش یا تبدیل ب ارز دیگه مثلا دلار چیکار باید بکنم.
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. سلام

   شما باید یا به افراد دیگه‌ای که خریدار بیت‌کوین هستن یا به صرافی‌های ایرانی بفروشید. اگر می‌خواهید تبدیل به رمزارز دیگه‌ای بکنید باید انتقال بدید به صرافی‌هایی مثل Binance و این کار رو انجام بدید.

 8. سلام من ادرس بیت کوینم تغیر کرده ولی از یه سایتی قرار بوده به حساب قبلیم واریز بشه
  الان ک حسابم تغیر کرده چی میشه ؟؟

  1. سلام دوست من،
   شما برای دسترسی به حساب قبلیتون باید کلید خصوصی(Private Key) اون حساب رو داشته باشید و یا اینکه اگر از کیف پول نرم‌افزاری استفاده می‌کنید و نرم‌افزار اون Wallet رو هنوز از روی کامپیوتر یا گوشی خودتون پاک نکردید هم امکانش وجود داره که بتونید به حسابتون دسترسی داشته باشید؛ ولی در غیر این صورت نمیتونید به اون حساب دسترسی داشته باشید و بیت‌کوین‌های شما خارج از دسترس شماست.

  1. درود

   دوست عزیزم، شما از منوی بالای سایت، به منوی “از کجا شروع کنم” مراجعه کنید
   و تمامی گزینه‌های موجود در این منو رو به ترتیب مطالعه کنید، تا جواب سوالتون رو بگیرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن